Codziennie średnio powstaje w Polsce około 2000 małych firm, zakładanych przez jedną osobę. Działalność gospodarcza przez kilka miesięcy po założeniu dopiero się rozwija i najczęściej jest prowadzona jednoosobowo, przez właściciela. Najczęściej też właściciele małych firm dążą do jak najoszczędniejszego gospodarowania środkami finansowymi.

Gdzie znaleźć oszczędności?

Jak wiele rzeczy można wykonywać samodzielnie? Nie zawsze i nie od razu należy współpracować z wieloma firmami i wiele rzeczy zlecać na zewnątrz. Jedną z takich działań jest prowadzenie księgowości. W przypadku firmy jednoosobowej nie jest to zajęcie bardzo skomplikowane i dzięki ułatwieniom proponowanym przez internet można pokusić się o samodzielne prowadzenie księgowości. Można na wielu stronach internetowych znaleźć programy do prowadzenia księgowości w małych firmach. A nawet są dostępne uproszczone darmowe wersje. Można przetestować dany program przez dwa-trzy miesiące i potem ewentualnie dokonać zakupu, lub też pozostać na uproszczonej wersji.

Niektóre banki do kont biznesowych proponują prowadzenie darmowej księgowości lub zapewniają darmowe doradztwo finansowo-księgowe. Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów nie jest zajęciem bardzo skomplikowanym i można spróbować samodzielnie radzić sobie z finansami firmowymi. Aby prowadzić biuro rachunkowe należy mieć specjalistyczne wykształcenie i co najmniej dwuletnie doświadczenie w pracy w rachunkowości lub zdać odpowiednie egzaminy, kończące się uzyskaniem certyfikatu. Osoba, która nie posiada takich dokumentów musi zatrudnić w biurze osobę o wymaganym wykształceniu i doświadczeniu. Pomimo to, każdy właściciel firmy może na swój własny użytek prowadzić księgi rachunkowe. Największą przeszkodą jest właściwie praktyka. O ile osoba zakładająca działalność gospodarczą nie ma doświadczenia w księgowości, przy bardzo rozbudowanej działalności, może nie umieć wykorzystać wszystkich możliwości prowadzenia firmy, a taką wiedzę będzie miała księgowa. Rozważenie więc, czy prowadzić finanse samodzielnie czy tez wynająć biuro, nie jest decyzją jednoznaczną i należy podejmować ją bardzo indywidualnie.