Klienci coraz częściej decydując się na jakiś bank, gdy maja zamiar założyć konto lub zaciągnąć kredyt, przy wyborze usług danego banku, biorą pod uwagę szybkość i komfort obsługi. A zatem, jak szybko mogę dokonać przelewu, czy stojąc w kolejce, czy jadąc cztery kilometry do najbliższej placówki, ile ten przelew kosztuje, ile kosztuje prowadzenie konta, czy samodzielnie mogę dokonać blokady środków, i tym podobne. Odpowiedzią banków na te potrzeby klientów indywidualnych jest usługa nazywana , home banking. W dużym uproszczeniu można to przetłumaczyć, jako korzystanie z usług bankowych bez wychodzenia z domu. Chodzi tu nie o tylko o korzystanie z bankowości poprzez internet, ale tez internet mobilny na urządzeniach przenośnych jak tablet, czy telefon komórkowy.

Klienci indywidualni mogą korzystać z usług banku, nie opuszczając miejsca pracy czy domu. Systemy home banking wymagają posiadania poprzez bank w pełni zautomatyzowanego systemu informatycznego, a to posiada obecnie każdy bank. To bardzo wygodne rozwiązanie umożliwia klientowi wgląd w stan konta, dokonanie przelewu, zablokowanie środków finansowych na lokacie. Wyrażając zgodę na otrzymywanie wiadomości bankowych klient indywidualny może regularnie dostawać wiadomości odnośnie na przykład kursów walut, oprocentowania depozytów, produktów danego banku. Usługa ta zyskuje na coraz większej popularności z uwagi na swoja przystępność, komfort korzystania i wygodę na co dzień. Ze strony klienta w zasadzie korzystanie z takiej usługi wymaga posiadania komputera z odpowiednim oprogramowaniem.

Dzisiaj, gdy komputer robi się tak popularnym urządzeniem jak telewizor i cenowo o podobnym pułapie, to home banking jest usługa nie tylko dostępną, ale i pożądaną. System zabezpieczeń, jakie banki współcześnie oferują jest wiarygodny i bezpieczny. Dodatkowo banki oferują korzystne, atrakcyjne ubezpieczenia kont i lokat. Niektóre z tych ubezpieczeń stanowią warunek konieczny do założenia konta, gdyż banki w ten sposób asekurują się przy ponoszeniu odpowiedzialności za ewentualne hakowania. A wszystko z myślą i w trosce o klienta.